Ми працюємо з трансформаторами компанії SEA. Ці трансформатори успішно використовуються в 65 країнах світу у сферах енергетичних сервісів для споживачів, важкої промисловості, рішеннях з відновлювальною енергією, тестувальних лабораторіях і інших спеціальних системах.
Спектр пропонованої продукції
TTR – сухі трансформатори з литою ізоляцією, потужністю до 25 МВА та напругою до 36 кВ.
TTH – сухі трансформатори з повітряною ізоляцією, потужністю до 15 МВА та напругою до 36 кВ.
TTO – масляні трансформатори, потужністю до 3150 кВА та напругою до 6-20 кВ.
OTN – масляні трансформатори для розподільних мереж, потужністю до 5-75 МВА та напругою до 170 кВ.
OTR – масляні трансформатори для роботи з перетворювачами. потужністю до 40 МВА та напругою до 132 кВ.
OTF – масляні трансформатори для електропечей потужністю до 25 МВА.
Реактори – масляні та сухі, обмежуючі та шунтуючі, однофазні та трьохфазні.
Розподільчі трансформатори TTR з литою ізоляцією з епокисдної смоли
Трансформатори TTR є трансформаторами сухого типу з литою ізоляцією і є альтернативою традиційним масляним трансформаторам.
Компанія SEA з 1975 року займається розробкою і виробництвом трансформаторів цього типу. Завдяки інноваційним конструктивним рішенням, універсальності застосовуваних компонентів, сучасному і технологічно просунутому обладнанню, фірма займає міцне місце серед провідних підприємств, що працюють у цій галузі.
Трансформатори сімейства TTR розроблені для задоволення будь-яких потреб замовників і застосовуються як в повсякденному електропостачанні, так і в електропостачанні відповідальних вузлів великих промислових підприємств, забезпечуючи охорону здоров’я і максимальну безпеку. Використовувані матеріали являються таким, що самогасяться і у випадку виникнення пожежі не виділяють отруйних газів.
Трансформатори TTR досить економічні в обслуговуванні, тому що дозволяють значно скоротити час, обсяги періодичних оглядів та операцій з обслуговування і немає необхідності стежити за станом трансформаторного масла або силіконового гелю, що використовується для сушіння повітря. Трансформатори вкрай стійкі до впливу зовнішніх факторів, що виникають при всіляких порушеннях нормальної роботи мережі.
На всіх етапах виробництва забезпечується максимальний контроль якості, починаючи з підготовки виробничої документації і закінчуючи протоколом заводських випробувань. Відсутність легко займистої рідини істотно полегшує завдання проектувальника на стадії прийняття конструкторських рішень, надає йому більше свободи і гнучкості для розробки оптимальних рішень, необхідних клієнтам. Всі ці переваги особливо цінні там, де до обладнання пред’являються жорсткі вимоги щодо пожежної безпеки та надійності.
Трансформатори SEA відповідають вимогам наступних стандартів:
IEC 60076-11 і CENELEС HD 464 – HD 538. За бажанням замовника забезпечується відповідність іншим міжнародним стандартам або специфічними вимогами замовника.
Проектувальний і виробничий потенціал SEA дає можливість задовольнити найрізноманітніші потреби клієнтів (автотрансформатори, моделі, що застосовуються з перетворювачами тягових установок, випробувальних цехів і т.д. потужністю до 20МВА). SEA постійно розширює сфери застосування своїх трансформаторів, розробляючи системи під конкретні вимоги замовника.
Технологія виробництва
Низький рівень магнітних втрат в трансформаторах сімейства TTR обумовлений застосуванням високоякісних матеріалів з високою магнітною проникністю (орієнтована структура сталі), ізольованих між собою неорганічним ізоляційним матеріалом (карлитом). Магнітний пакет запресований в профіль з оцинкованого листового металу. Ізоляція та фарбування сердечника відповідають діапазону температурного класу «F».
Особлива форма виконання сердечника дозволяє створювати з’єднання, звані “STEP-LAP”, які мають низький рівень шуму і низькі втрати холостого ходу.
Струмовідна частина обмотки низької напруги виконана з алюмінієвої фольги, ізольованої діелектричною плівкою класу «F». Збірка обмотки виконується за технологією «pre-preg» з сушінням в печі. Виводи обмотки НН виконані з набору алюмінієвих пластин, зварених в інертному середовищі і жорстко закріплених до каркасу за допомогою опорних ізоляторів.
Така конструкція забезпечує:
- підвищену стійкість до вологості і агресивного промислового середовища,
- більшу діелектричну міцність,
- високу електродинамічну стійкість трансформатора в режимі короткого замикання.
За бажанням замовника обмотки можуть бути виконаними з міді або виготовлені зі специфічними властивостями.
Обмотка середньої напруги (СН) складається з набору котушок виконаних зі стрічкового алюмінію. Ізоляція між витками виконується за допомогою поліефірної плівки. Котушка армується скловолокном, піддається глибокій сушці і надалі заливається у вакуумі епоксидною смолою класу «F», змішаною з кварцем і трігідрооксидом алюмінію. Завдяки обробці досягаються чудові механічні характеристики і відповідність класам С1 і С2 нормативної документації CENELEC.
Багаторічний досвід використання автоматичного обладнання на стадії виробництва (контролює всі процеси виробництва) дозволяє забезпечити вкрай низький рівень часткових розрядів і як наслідок надійність і тривалість строку служби. Виводи регулювання напруги (як правило, ± 2×2, 5%) виконані безпосередньо по центру обмотки, контактні з’єднання здійснюються за допомогою латунних перемичок (пластин), що фіксуються болтами.
Завдяки ретельності і точності здійснення остаточного складання, досягається висока стійкість трансформаторів до електродинамічних зусиль, що виникають при коротких замиканнях. Обмотка низької напруги насаджується на сердечник і утримується в цьому положенні за допомогою спеціальних пластин зі скловолокна. Вводи низької напруги, виконуються з мідних шин, з’єднуються між собою і фіксуються на профілі сердечника за допомогою скловолоконних розпірок. Обмотка середньої напруги фіксується ізолюючими розпірками, з розрахунком виникнення температурних розширень під впливом струму навантаження.
Типові випробування
Всі трансформатори піддаються типовим випробуванням на випробувальному стенді згідно з приписами нормативної документації IEC60076-11, зокрема:
- вимірювання опору обмоток,
- вимірювання коефіцієнта трансформації і контроль з’єднання обмоток,
- вимірювання втрат і напруги короткого замикання,
- вимірювання втрат та струму холостого ходу,
- перевірка ізоляції підвищеною напругою,
- перевірка виткової ізоляції,
- вимірювання часткових розрядів.
За бажанням можуть бути проведені всі типові і специфічні випробування, передбачені нормативно-технічною документацією замовника:
- нагрівання трансформатора під навантаженням (імітація),
- метод послідовного включення машин (перевірка втрат),
- стійкість до імпульсних і залишкових перенапруг,
- вимірювання рівня шуму,
- вимірювання вмісту гармонійних складових струму холостого ходу,
- вимірювання полярного опору,
- вимірювання ємностей обмоток,
- випробування динамічної стійкості струму короткого замикання (проводяться в незалежній акредитованій лабораторії),
- випробування на вогнестійкість і перевірка відповідності кліматичних класів (проводяться в незалежній акредитованій лабораторії),
- інші специфічні випробування, за бажанням замовника (електромагнітна емісія, теплові удари та ін.).
Детальний опис і характеристики трансформаторів Ви можете знайти в наших каталогах!
З питань отримання додаткової технічної інформації та придбання продукції SEA S.Р.A. звертайтеся
+38 044 499-07-97, office @ bisik.kiev.ua